Sık Sorulan Sorular

Başkanlığımıza iletilen soruları gruplandırarak cevapladık. Eğer bu sorular dışında bir sorunuz varsa e-posta adresimize ikdm@hho.edu.tr yazınız.

Başvuru İşlemleri İle ilgili Sorular

Hava Harp Okulu’na girmek istiyorum, öncelikle ne yapmam gerekir?
Öncelikle ÖSYS Başvuru Kılavuzunda ve www.ikdm.hho.edu.tr internet adresimizde belirtilen Hava Harp Okulu başvuru koşullarına uygun olup olmadığınıza bakınız. Başvuru koşullarına uygunsanız, ilan edilen tarihler arasında www.ikdm.hho.edu.tr  internet adresine girerek başvuru işlemini yapmanız gerekmektedir.

Hava Harp Okuluna başvurmak istiyorum.  Başvurumu posta ile veya şahsen yapabilir miyim?
Hava Harp Okuluna başvuru sadece internet kanalıyla yapılmaktadır. İlan edilen tarihler arasında www.ikdm.hho.edu.tr  internet adresine girerek başvurunuzu yapabilirsiniz.
Başvuru ve sınav tarihleri, öğrenim kolları ve baraj puanları nedir?
Hava Harp Okulu başvuruları ilan edilen tarihler arasında www.ikdm.hho.edu.tr internet adresinden yapılacaktır. HHO baraj puanı 2013 yılı için YGS1-YGS2-YGS5-YGS6 puan türünde Erkek:280, Bayan:280 ; 2012 yılı için (Fen Bilimleri alanı öğrencileri için) YGS1-YGS2, (Türkçe-Matematik alanı öğrencileri için) YGS5-YGS6 puan türünde Erkek:290, Bayan:290 ; 2011 yılı için (Fen Bilimleri alanı öğrencileri için) MF1, MF2, MF4, (Türkçe-Matematik alanı öğrencileri için) TM1 ve TM2 puan türünde Erkek:290, Bayan:290 ; 2010 yılı için (MF-1, MF-2 ve MF-4 puan türünde) Erkek:315, Bayan:325 ; 2009 yılı için (SAY-2 türünde) Erkek:228, Bayan:235 ; 2008 yılı için (SAY-2 türünde) Erkek:301, Bayan 300 olarak uygulanmıştır.
YGS başvuru formunda "Askeri Okullara Girme İsteği" seçeneğini işaretlemedim. Halen başvuruda bulunma imkânım var mı?
Evet, başvurabilirsiniz. YGS başvurusunda "Askeri Okullara Girme İsteği" seçeneğini işaretleyen ve işaretlemeyenlerin tümü www.ikdm.hho.edu.tr internet adresimizden ilan edilen tarihler arasında Hava Harp Okulu başvurularını yapmaları gerekmektedir.  

Hava Harp Okulu başvuru formunu elden teslim alabilir miyim veya siz gönderebilir misiniz?
Hava Harp Okuluna başvurular sadece internet üzerinden kabul edilmektedir. İlan edilen tarihler arasında www.ikdm.hho.edu.tr internet adresimizden başvurunuzu yapabilirsiniz.

Başvuru Koşulları ile İlgili Sorular

Lise ara sınıf öğrencisiyim. Şimdiden başvuruda bulunabilir miyim?
Hayır, mezun olacağınız yıl, başvuru şartlarını karşılıyorsanız başvuru yapabilirsiniz.
Geçen yıl Hava Harp Okulu seçim aşamalarında elenmiştim. Bu yıl tekrar başvurabilir miyim?
Eğer ön sağlık, bedeni yetenek testi veya uçuş sağlık muayenesinden elendiyseniz tekrar başvurabilirsiniz. Diğer aşamalardan elenen adaylar tekrar başvuruda bulunamazlar.
Psikoteknik testten elenmiştim. Tekrar başvurabilir miyim?
Psikoteknik testten elenen adaylar daha sonraki yıllarda tekrar başvuruda bulunamazlar.
Üniversitede okuyorum. Hava Harp Okuluna başvurabilir miyim?
Başvuru ve giriş koşullarını sağlıyorsanız Hava Harp Okuluna başvurabilirsiniz.
Hava Harp Okulu seçim aşamalarına katılabilmem için YGS’den en az kaç puan almam gerekir?
HHO Baraj puanı, YGS sonuçları açıklandıktan sonra belirlenerek ilan edilir. HHO baraj puanını YGS sonuçlarının açıklanmasını müteakiben www.ikdm.hho.edu.tr internet adresimizden öğrenebilirsiniz.
Pilot olmak istemiyorum. Yer subayı olmak üzere başvurabilir miyim?
Adaylar, pilot adayı muvazzaf hava subayı yetiştirilmek üzere Hava Harp Okuluna alınmaktadır. Seçim aşamaları da bu amaca yönelik olarak düzenlenmiştir. Yer subayı olmak üzere başvuru söz konusu değildir.

Meslek Lisesi/Teknik Lise/Anadolu Teknik Lisesi/Ticaret lisesi öğrencisiyim/mezunuyum. Hava Harp Okulu’na başvurabilir miyim?
Hayır, başvuramazsınız. Mesleki eğitim veren okullar, Hava Harp Okuluna öğrenci alımı yapılan okul türleri arasında bulunmamaktadır. ( Detaylı bilgi için başvuru ve giriş koşularına bakabilirsiniz).
Lisede sınıf tekrarı yaptım. Başvuruda bulunabilir miyim?
Diğer başvuru ve giriş koşullarını sağlamanız durumunda başvuruda bulunabilirsiniz.
Yurtdışındaki bir lisenin öğrencisiyim/mezunuyum. Hava Harp Okuluna nasıl başvurabilirim?
Yurtdışında öğrenim gördüğünüz okulun Milli Eğitim Bakanlığı tarafından başvuru koşullarımızda belirtilen okul türlerinden birine denkliğini gösterir denklik belgesini almanız gerekmektedir. Bunun yanında başvuru yapacağınız sene için LYS’ye girmiş olmanız, internetten başvuruda bulunmanız ve HHO baraj puanını aşmanız gerekmektedir.
Askeri okullardan hangi sebeplerle öğrencilerin ilişiği kesilmektedir?
Aşırı disiplinsizlik, akademik başarısızlık ve sağlık sebebiyle ilişik kesilebilmektedir.

Sağlık ve Fiziksel Özellikler

Hava Harp Okuluna başvurmak isteyen adaylardan sağlık problemleri ile ilgili olarak çok çeşitli sorular gelmektedir. Hava Harp Okuluna başvuracak olan adaylarda aranan sağlık kriterleri TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinin “Askeri öğrenci adayları ile askeri öğrencilerde aranacak sağlık yetenekleri” hükmünde belirlenmiştir. Aynı yönetmelikte “Türk Silâhlı Kuvvetlerinin askerî okullarına alınacak öğrenci adayları, tam sağlam olmalı” şartı belirtilmektedir.
17 yaşındayım. Başvuruda bulunabilir miyim?
Evet, diğer başvuru koşullarını da sağlıyorsanız başvuruda bulunabilirsiniz.
Düztabanım. Başvuru yapsam kabul edilir miyim?
Düztaban olmak aradığımız sağlık kriterlerine uygun değildir. Uzman doktorlarımız tarafından yapılacak muayene neticesinde düztaban olduğunuz tespit edilirse elenirsiniz.
Vücudumda yara izi var. Başvuruda bulunabilir miyim?
Vücudunuzda ki yara izi aranan sağlık kriterlerine uymadığı tespit edilirse elenirsiniz.
Boy-kilo oranı nasıl olmalıdır?

TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğine göre Beden Kitle Endeksi en az 19 kg/m2, en fazla 29 kg/m2 olmalıdır. Beden Kitle Endeksinizi aşağıdaki şekilde hesaplayabilirsiniz
Örn.: Boy=1,70 m Kilo=60 kg olsun.

bki
olarak hesaplanır. Buna göre bulunan beden kitle endeksi istenen aralıktadır.
Boyum 160 cm. Başvurabilir miyim?

Bayan ve erkek adaylar için en az 165 cm. olmak gerekmektedir.

Ameliyatla düzeltilmiş göz bozukluğu sağlık aşamasında sorun olur mu?
Göz bozukluğu ameliyatla düzeltilmiş bile olsa uçuş sırasında adayın sağlığını olumsuz etkileyeceğinden sağlık aşamasında elenme nedenidir.
Gözümde 0,05 gibi çok düşük derecede sorun var. Başvuruda bulunabilir miyim?
Adaylarda aranan sağlık kriterlerine herhangi bir göz bozukluğunuz olmaması gerekmektedir. Göz bozukluğunuz uzman doktorlarımız tarafından yapılacak muayene sonucunda tespit edilirse elenirsiniz.

Seçim Aşamaları İle İlgili Sorular

Hava Harp Okulu seçim aşamaları nerede yapılmaktadır?
Öğrenci Seçme Uçuş (ÖSU) eğitimi Yalova’da, diğer seçim aşamaları ise İstanbul’da Hava Harp Okulu yerleşkesinde yapılmaktadır.
Hava Harp Okulu seçim aşamaları için İstanbul’a geldiğimde kalacak yer bulabilir miyim?
Seçim aşamalarına katılan ve İstanbul dışından gelen adayları imkânlarımız ölçüsünde Hava Harp Okulunda yer tahsisi yapılmaktadır. Ayrıca adayların seçim aşamaları süresince yemek ihtiyaçları da komutanlığımız tarafından karşılanmaktadır.
Hava Harp Okulu seçim aşamaları kaç gün sürmektedir?

Tüm aşamalarını başarı ile geçebildiğiniz taktirde dört gün sürmektedir. Bu süre sonunda, 8 ila 10 gün sürecek Öğrenci Seçme Uçuşlarına (ÖSU) katılmak üzere Hava Harp Okulu Yalova tesislerine sevk edileceksiniz. Ancak herhangi bir aşamada elendiğiniz taktirde, elendiğiniz gün Hava Harp Okulu ile ilişiğiniz kesilecektir.

Hava Harp Okulu seçim aşamalarına çağrıldığım tarihin dışında başka bir tarihte seçim aşamalarına katılabilir miyim?

Sadece size internet yolu ile bildirilen tarihte seçim aşamalarına katılmanız gerekmektedir. En geç sabah 09:00'da Hava Harp Okulu Yeşilyurt tesislerinde bulunmanız gerekmektedir.


Hava Harp Okulu seçim aşamalarında uygulanan fiziki yeterlilik testleri ve baraj puanları nelerdir?
Adaylara; 400 metre koşu, koordinasyon testi, barfikste bükülü kol asılma ve mekik testleri uygulanmaktadır. Sadece 400 metre koşu testinden başarısız olan adaylar elenirler. Koordinasyon testi, barfikste bükülü kol asılma ve mekik testlerinden eleme yapılmaz.

TEST TÜRÜ

ERKEK

BAYAN

400 metre koşu 79 saniye 112 saniye
Hava Harp Okulu seçmelerine katılıyor olmam, LYS tercihi yapmama engel midir?
Hayır engel teşkil etmez. Hem seçim aşamalarına katılıp, hem de LYS tercihi yapabilirsiniz. Elenmeniz veya kendi isteğiniz ile ayrılma durumunda yerleştirildiğiniz üniversiteye gidebilirsiniz.
Hava Harp Okuluna giren tüm adaylar pilot oluyorlar mı?
Okulumuza tüm öğrenciler pilot adayı havacı muvazzaf subay yetiştirilmek üzere alınmaktadır. 4 senelik Harp Okulu eğitimini başarıyla tamamlayan harbiyeliler, teğmen olarak İzmir Çiğli’de bulunan Uçuş Okuluna pilotaj eğitimine başlarlar. Bu eğitimini başarıyla tamamlayanlar pilot olmaya hak kazanır. Diğer teğmenlerimiz ise Hava Kuvvetlerinde yer sınıfında görev yaparlar.
Hava Harp Okuluna kaç öğrenci alınmaktadır?
Her yıl aranan niteliklere uygun olmasına bağlı olarak sivil liselerden ortalama 130-140 erkek öğrenci, 6-12 kız öğrenci alınmaktadır.
İntibak eğitiminin amacı nedir?
İntibak eğitiminin amacı aday öğrencilere; okulu ve okulda tabi olacakları askeri mevzuatı tanıtmak ve temel askeri eğitimi yaptırmak amacıyla yapılmaktadır.
Hava Harp Okulu hangi puan türü ile öğrenci almaktadır?
Hava Harp Okulu YGS sınavına göre öğrencileri seçim aşamalarına çağırmakta ve ikinci seçim aşamalarında başarılı olan adayların sıralamasının belirlenmesinde LYS puanını esas almaktadır.MF-1, MF-2, MF-4, TM-1, TM-2 ve TM-3 puan türleri esas alınmaktadır.

Hava Harp Okulu İle İlgili Sorular

Hava Harp Okulunda verilen eğitimlerle ilgili genel bilgi verebilir misiniz?
Hava Harp Okulunda Harbiyelilere dört yıl boyunca akademik, askeri ve uçuş eğitimleri verilmektedir. Bu eğitimlerle ilgili detaylı bilgileri www.hho.edu.tr internet adresimizden edinebilirsiniz.
Hava Harp Okulunun diğer okullardan farkı nedir?
Hava Harp Okulunda öğrencilerin her türlü ihtiyacı (yer, yiyecek, yatacak vb.) Devlet tarafından karşılanmaktadır. Akademik eğitim dışında askeri eğitim de verilmekte olup, mezuniyetten sonra subay olarak göreve başlanmaktadır. Hava Harp Okulundan mezun olan teğmenlere mühendislik ve subay diploması verilmektedir.
Hava Harp Okulu öğrencisinin günü nasıl geçer?
Hava Harp Okulunda gün saat 06:30’da başlar. Kahvaltıdan sonra, dördü öğleden önce olmak üzere toplam yedi akademik ve askeri ders saati vardır. Bir ders saati 45 dakikadır. Akademik derslerden sonra Harbiyeliler spor yapabilir, spor branşlarında takım faaliyetlerine katılabilir, akademik yönden başarılı öğrenciler ise etüt zamanlarını kendi istedikleri şekilde değerlendirirler. Cumartesi ve Pazar günleri Hava Harbiyeliler izinli olarak birlik dışına çıkabilir.

Diğer

Üniversiteden mezun oldum. Hava Kuvvetleri'nde çalışmak istiyorum. Nasıl başvuruda bulunabilirim?
Personel alımları için Türk Hava Kuvvetleri’nin http://www.hvkk.tsk.tr internet sitesinden, Personel Daire Başkanlığı bölümünü takip edebilirsiniz.
Hava Astsubay Meslek Yüksekokulu'na başvuruda bulunmak için ne yapmalıyım?

www.tekok.edu.tr adresinden gerekli bilgileri öğrenip, başvuruda bulunabilirsiniz.